Skríningové metódy v podzemných vodách. Využívame metódy kvalitatívneho a kvantitatívneho skríningu (pomocou GC-MS a LC-MS), ktoré umožňujú získať väčší rozsah údajov o chemických látkach prenikajúcich do životného prostredia a nadobudnúť komplexnejší pohľad na znečistenie podzemnej vody. Za týmto účelom využívame nielen tradičné odbery vzoriek (bodové odbery vzoriek vôd), ale aj inovatívne metódy (pasívne vzorkovanie, veľkoobjemová extrakcia „on-site“). Získané údaje sú využívané pri zostavovaní nových programov monitorovania zohľadňujúcich výskyt znečisťujúcich látok vzbudzujúcich obavy ako sú napr. liečivá, prípravky na ochranu rastlín, priemyselné látky, kozmetické prípravky a ich dopad.
Znečistenie z poľnohospodárskych zdrojov. Posudzovanie kvality podzemnej vody vykonávame na základe výsledkov dlhodobého monitorovania podzemnej vody. Analyzujeme vplyvy zvýšených koncentrácií dusičnanov a pesticídov na kvalitu podzemnej vody a prognózujeme budúci vývoj koncentrácií dusičnanov. Na základe dostupných poznatkov a podkladových dát nastavujeme a objektivizujeme rizikovú analýzu v algoritme pre zaraďovanie resp. vyraďovanie poľnohospodárskej pôdy do/zo zraniteľných oblastí.
Izotopové zloženie dusíka a kyslíka vo vode. Hodnotenie izotopového zloženia dusíka (δ15NNO3) a kyslíka (δ18ONO3) vo vode rozpustených dusičnanov je jednou z možností ako identifikovať pôvod dusičnanov v podzemnej vode. Pomocou využitia analýzy distribúcie izotopov identifikujeme, či dusičnany v podzemnej vode pochádzajú v anorganických hnojív, z komunálnych vôd alebo z iných zdrojov. Tejto činnosti sa venujeme v spolupráci s ŠGÚDŠ. Výsledky analýz a ich interpretácie sú využívané pri definovaní príčin vysokých koncentrácií dusičnanov vo vybraných lokalitách. V rámci nadobúdania najnovších vedeckých poznatkov sa naši experti zúčastňujú odborných podujatí organizovaných IAEA.