V piatok 29. septembra sa v Bratislave konala Noc výskumníkov, na ktorej sa za VÚVH zúčastnila riaditeľka Katarína Holubová spolu s ďalšími vedecko-výskumnými pracovníkmi z odboru Hydrológie a Hydrauliky a NRL (Národného referenčného laboratória pre oblasť vôd Slovenska) a našimi partnermi (BROZ, WWF, SVP, š.p., VV, atď.). Naši pracovníci prispeli k aktivitám tohto zaujímavého podujatia, jednak na podujatiach organizovaných na lodi Kriváň jednak v našom vedeckom stánku v Starej tržnici. Snažili sa verejnosti priblížiť vedecké poznatky a ukázať aj ich praktický význam.
Na lodi Kriváň sa súbežne konalo viacero podujatí pričom hlavná pozornosť sa sústredila na rieku Dunaj. Počas dvoch plavieb pozdĺž Dunaja porozprávala Katarína Holubová prítomným o tom ako vyzeral Dunaj v minulosti – o prirodzenom vývoji rieky v období voľného meandrovania cez postupné úpravy koryta rieky najprv pre účely protipovodňovej ochrany, neskôr pre účely plavby – až po jeho súčasnosť. V rámci prednášky na tému: Tajný život rieky Dunaj prezentovala možnosti obnovy prirodzeného charakteru Dunaja a zlepšenia jeho ekologického stavu prostredníctvom revitalizačných opatrení, ktoré pripravuje a realizuje VÚVH v úzkej spolupráci s MŽP SR a svojimi partnermi (BROZ, WWF, SVP, š.p., VV, atď.). Po prednáške nasledovala zaujímavá diskusia, ktorú moderovala Martina Pavlíková (WWF) a zúčastnili sa jej Katarína Holubova (VÚVH), Tomáš Kušík (BROZ) a Marián Supek (SVP, š.p.) a Maroš Kubala (VÚVH). Spoločne diskutovali na tému rôznych problémov rieky Dunaja tak v oblasti, kde preteká mestom ako aj v oblasti tzv. vnútornej delty Dunaja – teda ramennej sústavy rieky v oblasti Dobrohošť – Sap, kde je Dunaj výrazne ovplyvnený prevádzkou vodného diela Gabčíkovo.
V rámci diskusie sme informovali aj o prebiehajúcom projekte LIVING RIVERS (koordinuje VÚVH), ktorý je zameraný na prípravu a čiastočnú implementáciu opatrení pre zlepšenie ekologického stavu našich riek Dunaj, Hron, Ipeľ a Belá. Diskusia sa sústredila najmä na aktivity, ktoré sú zamerané na Dunaj. Živá diskusia preukázala, že Noc výskumníkov je zaujímavá a veľmi užitočná akcia, ktorá približuje verejnosti aj praktické stránky vedy a výskumu, teda také, ktoré sa priamo dotýkajú každého z nás najmä ak mestom preteká tak výnimočná rieka akou je Dunaj.
V prezentačnom stánku VÚVH v Starej tržnici s názvom Život vo vode sme prezentovali mikrobiologické a biologické indikátory kvality vôd (baktérie, sinice, vodné bezstavovce), ktoré mali možnosť návštevníci pozorovať priamo in vitro, na kultivačných médiách a pod biologickou lupou. V rámci rôznych ďalších aktivít mohli návštevníci vidieť a odskúšať si prácu s bakteriologickými nástrojmi (inokulačná kľučka, hokejka, pipeta) na sterilných médiách a pozorovať zväčšené jedince vodných bezstavovcov v pôvodných ako aj umelých substrátoch.
PONUKA
Výskumný ústav vodného hospodárstva ako správca majetku štátu v súlade s ustanovením § 8f ods. 7 zákona NR SR č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení…
Seminár - PROBLÉMY OCHRANY PODZEMNÝCH VÔD
Dňa 5. decembra 2024 sa na VÚVH uskutoční 12. ročník odborného seminára Problémy ochrany podzemných vôd s podtitulom …
Konferencia Mikrobiológia vody a životného prostredia 2024 - zrušená
Konferencia je zrušená z dôvodu nízkeho počtu záujemcov o účasť na konferencii.Prihláseným účastníkom ďakujeme za záujem. Organizačný výbor ČSSM a VÚVH…