Vodný plán Slovenska. VÚVH vypracováva Vodný plán Slovenska, ktorý je základným nástrojom na dosiahnutie cieľov vodného plánovania v oblastiach povodí. Pozostáva z Plánu manažmentu správneho územia povodia Dunaja, ktorý obsahuje plány manažmentu čiastkových povodí Dunaja, Moravy, Váhu, Hrona, Ipľa, Slanej, Bodrogu, Hornádu, Bodvy a z Plánu manažmentu správneho územia povodia Visly, ktorý obsahuje plán manažmentu čiastkového povodia Dunajca a Popradu. Súčasťou Plánov manažmentu povodí sú programy opatrení na dosiahnutie environmentálnych cieľov. Do Vodného plánu Slovenska patrí aj Plán rozvoja verejných vodovodov, Plán rozvoja verejných kanalizácií a Plán manažmentu povodňových rizík pre územie SR.
Pri vypracovaní plánov manažmentu povodí vychádzame z analýzy vplyvov ľudskej činnosti na vodné útvary a z hodnotenia ich aktuálneho stavu. V súlade s požiadavkami RSV a stanovenými environmentálnymi cieľmi navrhujeme programy opatrení na ich dosiahnutie, vrátane odhadu finančných nákladov. Základnou jednotkou vo vodnom plánovaní sú útvary povrchovej a podzemnej vody, ktorých vymedzenie aktualizujeme v každom plánovacom cykle (6-ročné obdobia).
Vodný plán Slovenska na roky 2022 – 2027.
Vyhľadávací nástroj opatrení pre vodné útvary povrchovej vody a útvary podzemnej vody nájdete tu.
Viac informácií k Rámcovej smernici o vode nájdete tu.
Hodnotenie stavu vodných útvarov zahŕňa identifikáciu významných vplyvov a dopadov spôsobených antropogénnou činnosťou (najmä využívaním vôd), vplyvom bodových a difúznych zdrojov znečistenia z mestských, priemyselných, poľnohospodárskych a iných činností. Hodnotenie stavu útvarov povrchových a podzemných vôd pozostáva zo stanovenia ekologického alebo chemického stavu. Toto hodnotenie sa vykonáva s využitím výsledkov monitorovania vodných útvarov (hydromorfológia, hydrobiológia, kvalita vôd).